Lions logo 2014 Blueberry Festival WINNERSLions logo

irlions home
activities
blueberry festivals
albums

district 27c2

lions international
email webmaster

2014 Blueberry Festival Queen

PAIGE ORLOWSKI


2014 Blueberry Festival Princess

TAYLOR SPRAGUE


Grand prize winner Todd Scheldrup, from Superior, spends his time off at the family cabin on Buskey Bay. With Lions President, Nan Olson.


Parade Winners

COMMUNITY SPIRIT AWARD--VFW COLOR GUARD

BANDS

1--South Shore High School Band

2--Iron River High School Alumni Band

DRILL TEAMS

1--VFW #10197

2--Bayfield County American Legion

FLOATS

1--IRHS Class of 1961

2--Port Wing Fire Department

COMMERCIAL

1--Forever Marge's Floral

2--Pizza Parlor

COMEDY

1--Birch Grove

2--Ronchi Builders

ANTIQUE CAR (1900-1949)

1--Joe Chramosta

2--Jim Klobucher

CLASSIC CAR (1950 and Newer)

1--Rustic Roost 57 Chevy and boat

ASSOCIATIONS & CLUBS

1--Iron River Fire Department

2--Trails North

HORSE-TEAM

1--Great Northern Classic Rodeo

Pie Eating

Girls up to 12 - Saturday

Girls up to 12 - Sunday

Boys up to 12 - Saturday

Boys up to 12 - Sunday

Age 13-?? - Saturday

Age 13-?? - Sunday

Alli Gulbrandson, Waterford WI

Destiny Frank, Superior

Gavin Booker, Superior

Damien Frank, Superior

Mike Raphael, Ashland

Sarah Gronquist, Iron River

 

Cardboard Boat Races

Seven boats and sixteen racers competed.

First place Youth: Wally L. Johnson at 39 seconds.

First place Teen: "Dude" at 38 seconds

Raffle Winners

$5000 – Todd Scheldrup
$250 – Jim & Leslie Hamp
$250 - Julie Jackson
$100 – Nathan Eisenahuer
$100 – Gary Teigen
$100 – Fallon Swope
$100 – Dawn Homich
$100 – Levi Sanborn

Tractor Pull Winners

Distance
Place Name From in Feet
4 Year Old Girls
First  Hattie Eckstrom  Twig MN  11
Second  Hope Montavon Ashland WI 10.5
Third  Sadie Rikkola Sturgeon Bay WI 9
4 Year Old Boys
First  Eli Mieritz Oulu WI 22
Second  Frederick Barkham  Oakland MI 16
Third  Kody Martin  Iron River WI 15.75/16.5
5 Year Old Girls
First  Taylor Evans Waukesha WI 27.75
Second  Sakura Bolen  Los Angeles CA 23.25/30.5
Third  Jazmine Johnson Mason WI 23.25/23.75
5 Year Old Boys
First  Clayton Canales Portage WI 40
Second  David Roberts  Grosse Pointe MI 38.5
Third  Evan Benbrooks Appleton WI 27.25
6 Year Old Girls
First  Mila Carnahan Hopkins MN 39.5
Second  Emily Thompson Brule WI 34
Third  Cassidy Watson White Bear Lake MN 33
6 Year Old Boys
First  Hayden Mieritz Oulu WI 40/35.75
Second  Josiah Brinker  Delta WI 40/27.75
Third  Logan Gilbert  Iron River WI 39.75
7 Year Old Girls
First  Naomi Rikkola Sturgeon Bay Wi 40
Second  Maia Galligan Ashland WI 39.5
Third  Jalyssa Juline Columbia IA 30.5/31.5
7 Year Old Boys
First  Brayden Connors  Ashland WI 40
Second  Owen Nielcen Iron River WI 35.25
Third  Henry Franzel  Littleton CO 34.5
8 Year Old Girls
First  Rebecca Roberts Gross Pointe MI 40
Second  Hannah Bochler Mason WI 38
Third  Elizabeth Brinker Delta WI 33.75
8 Year Old Boys
First  Gunnar Jackson Duluth MN 40
Second  Owen Jones Minneapolis MN 35.75
Third  Hunter Mieritz Oulu WI 34
9 Year Old Girls
First  Paige Stephans Winneconne WI 35
Second  Paige Tuura Iron River WI 34.75
Third  Bailey Rikkola  Sturgeon Bay WI  32.5
9 Year Old Boys
First  Parker Fitzgerald New Richmond WI 36.75
Second  Tyler Runice  Cable WI 33
Third  Lukas Franzel  Littleton CO 27.75
10 Year Old Girls
First  Destiny Frank  Superior WI 38.5
Second  Penny Wilkins Iowa City IA 37.75
Third  Talia Brinker  Delta WI 32.5
10 Year Old Boys
First  Nyles Jackson Duluth MN 33.75
Second  Brice Johnstad Foxboro WI 31.25
Third  William Roberts Grosse Pointe MI 30.5
11 Year Old Girls
First  Hannah Galligan Ashland WI 40/40/38
Second  Chloe Sipsas  Iron River 40/40/34
Third  Abby Zorn  Waukesha WI 40/35.5
11 Year Old Boys
First  Damien Frank Superior WI 40
Second  Garrit Savaard Burnsville MN 36
Third  Blake Lester Iron River WI 35.75
12 Year Old Girls
First  Hana Brinker  Delta WI 36
Second  Brooke Ogren Iron River WI 35.75
Third  Kilee Rodgers  Duluth MN 34
12 Year Old Boys
First  Jacob Eskola  Duluth MN 39
Second  Isaac Schweiger Duluth MN 36.25
Third  Bear Bloomquist Park City Utah 33.75
Sponsors  Trophies and Medals
#2 Septic Pumping, LLC Made in Iron River 
Hood Equipment by Jackie McKillip -
Chequamegon Telephone - Norvado Showcase Trophies
Bayfield Electric
Tony Tuura Memorial Fund
Lulich Implement
Northland Lawn and Sport Equipment
Joe Huber Memorial Fund
Trails North ATV Club - IR
Tri Lake Timbers Resort
South Shore Sand & Gravel
The Connection
Idea Design
Evergreen Shopper
All winners listed above qualified to be eligible to pull at the Wisconsin State Pedal Tractor Pull on 
Saturday, September 13, 2014, in Ladysmith WI 
Registration starts at 9:00 AM. For official registration forms call Nan Olson 715-372-4045.

 

 

 

 

 

 

 

irlions home
activities
blueberry festivals
albums

district 27c2

lions international
email webmaster