2017 Blueberry Fest Photos

irlions home

Select the pictures you'd like to see

2017 Blueberry Royalty
Queen: Alexius Eagle

Princess: Sienna Ansello


2017 Blueberry Festival Raffle Winners

Winner                              Amount
Bob O'Donnell                   Duluth        $100
M Kaye Johnson               Iron River  $100
Linda Jatzo                        Iron River  $100
Todd Jenkins                    Crystal MI  $100
Emily Ludwig                     Iron River $100
Monica Robb                     Brule WI    $250
Dave Werner                     Esko MN   $250
Joe Chramosta                 Iron River $5,000

2017 Blueberry Festival Pie Eating Winners
Saturday
Girls 12 & Up    Kaitlyn Forrester Superior WI
Boys 12 & Up   Nate Rudbeck Hutchinson
Mixed 13 & Up Arron Ehlers Iron River WI
Sunday
Girls 12 & Up    Jordyan Thomas Maple WI
Boys 12 & Up   Hunter Aronson Ashland WI
Mixed 13 & Up Sarah Gronquist Iron River WI


2017 BLUEBERRY PARADE WINNERS
Bands 1. Northwestern Pep Band
2. Iron River Alumni Band
Floats 1. Family Forum Head Start
2. Northwestern Softball Team
Commercial 1. North Lakes Community Clinic
2. Brule River Canoe Rental
3. Iron River Repair
Comedy 1. Forever Marge’s Floral
2. Birch Grove Campground
Antique Car
(1900-1949)
1. Chequamegon Shrine Club
2. Joe Chramosta-1927 Model T
Classic Car
(1950-up)
1. Craig Shersby-1962 Ford
Associations
& Clubs
1. Cub Scouts Pack 212
2. VFW Post 10197
3. Across the Ponds Veterans
Horse-Riders 1. Great Northern Classic Rodeo
2. Beneke’s Little Horse Farm
Community
Spirit
1. North Trail ATV’rs
Other 1. Class of 1967
2. Bayfield Electric


2017 Blueberry Fest Cardboard Boat Race Results

Category / Winner

Up to 6 Years Old/
Evan Johnson – Black Dragon Iron River WI

7 to 12 /
(Tie)Cub Scout Pack 212 – SS Cub Scout Iron River
WI Captain Chris Olson and Mates Gavin & Gage
Olson, Thor Tuura, and Wesley Ornstrom

(Tie)SS Reasbeck – Nate & Mark Reasbeck Hutchinson MN

Best of Show/
Moona Canoe – Storm & Serenity Heffelfinger Superior WI

 

Jack and Irene Nelson Pedal Tractor Pull
2017 Winners July 22, 2017
Distance
Place Name From in Feet
4 Year Old Girls
First Gabrielle Rautio Superior WI 6.25/4
Second Anastasia Higgs Iron River WI 6.25/3.75
Third Leah Nutter South Range WI 5.75
4 Year Old Boys
First Everett Anderson Maple WI 8
Second Nolan Anderson Iron River WI 7/5.5
Third Noah Hipsher Deforest WI 7/3.75
5 Year Old Girls
First Shaylin Heffelfinger Superior WI 5.25
Second Isla Chesney Lombard IL 4
Third Averie Worth Duluth MN 3.75
5 Year Old Boys
First Dagon Newago Red Cliff WI 10
Second Austin Nutter South Range WI 7/7.5
Third Asher Rhoades Dundas MN 7-Jul
6 Year Old Girls
First Ayla Ring Superior WI 5.75
Second Liberty Radcliffe Chippewa Falls WI 4.25
Third Kailey Hipsher Deforest WI 3.5
6 Year Old Boys
First Lex Gudenan Iron River WI 7.25
Second Johnny Seitz Duluth MN 7
Third Jackson Watson White Bear Lake MN 5.75
7 Year Old Girls
First Jessalynn Rodgers Duluth MN 13.75
Second Elle Turner Lombard IL 6.25
Third Kaylee Johnson Iron River WI 6
7 Year Old Boys
First Royland Cook Ashland WI 40
Second Tristan Phillips Iron River WI 20.5
Third Kaden Andrews Duluth MN 8.75
8 Year Old Girls
First Olive Turner Lombard IL 13.25
Second
Third
8 Year Old Boys
First Forest Hartl Medford WI 40/40
Second Beau Mesik Ino WI 40/25.5
Third Nakodan Newago Red Cliff WI 18.25
9 Year Old Girls
First Mila Carnahan Circle Pines MN 40/40/38.75
Second Cassidy Watson White Bear Lake MN 40/40/33
Third Storm Heffelfinger Superior WI 40/32.5/29.5
9 Year Old Boys
First Thomas Altman Poplar WI 38.25
Second Gavin Reynolds Lake Havasu AZ 30
Third Saedyn Sylvester Cable WI 28.25
10 Year Old Girls
First Maia Galligan Ashland WI 40/40
Second Naomi Rikkola Sturgeon Bay WI 40/32.25
Third Ava Cherichel Minnesota 39
10 Year Old Boys
First Talon Mhyre Duluth MN 31.5/29.5
Second Jon Cherbonner Appleton WI 31.5/25
Third Joey Seitz Duluth MN 30
11 Year Old Girls
First Amelia Turner Lombard IL 30.75
Second Gracie Kester Fremont WI 20.75
Third Anova Finucane Algonquin IL 19
11 Year Old Boys
First Gunnar Jackson Duluth MN 30.5
Second Cael Watters Knoxville IA 21.25
Third
12 Year Old Girls
First Bailey Rikkola Sturgeon Bay WI 31.25
Second Koresa Newago Red Cliff WI 29.25
Third Alicia Hall Duluth MN 28
12 Year Old Boys
First Carson Gotelaere Superior WI 40
Second Ian Smith Lake Nebagamon WI 36/32.25
Third Nyles Jackson Duluth MN 36/27